Hemoroidy są wstydliwą dolegliwością i chorzy niechętnie o nich rozmawiają. To duży błąd! Im więcej osób będzie uświadamiało znajomych, jak leczy się hemoroidy i na czym polega profilaktyka, tym mniej ludzi będzie cierpiało niepotrzebne katusze, którym w dzisiejszych czasach można łatwo zapobiec. Jeśli nie dopuścimy do rozwoju choroby i zaczniemy działać natychmiast, nie będziemy odczuwać dużego bólu i wyleczymy dolegliwość domowymi sposobami, bez potrzeby podejmowania później drogich i nieprzyjemnych zabiegów u lekarza proktologa.

 

Tryb życia

Podstawowe, domowe sposoby na hemoroidy, jak i postępowanie zachowawcze, obejmują przede wszystkim zmianę trybu życia. Swoją dietę należy wzbogacić o błonnik. Powinniśmy też unikać alkoholu, ostrych przypraw i słodyczy. Powstawaniu i rozwojowi hemoroidów sprzyja brak ruchu, długie siedzenie i stanie, często towarzyszące nam w życiu codziennym, a zwłaszcza w pracy. Zwróćmy uwagę, że nawet jeśli mamy „siedzącą” pracę, warto zadbać o krótkie spacery podczas przerw. Zadbajmy też o racjonalną profilaktykę w dbaniu o skórę odbytu. Zdecydowanie unikaj szorstkiego papieru toaletowego. Zamień go na miękki, lub nawilżane chusteczki. Warto też rozważyć zakup do łazienki bidetu, lub bio-bidetu (w formie rozbudowanej deski klozetowej), co docelowo pozwoli niemal w ogóle zrezygnować z podrażniającego papieru toaletowego.

Maści, kremy, czopki

Nie wstydźmy się poprosić o lek na hemoroidy w aptece. Wiele z nich jest dostępnych od ręki, bez recepty, a farmaceuta we wczesnym stadium problemu pomoże dobrać odpowiednią kurację. Jedną z najskuteczniejszych form działania są czopki, które działają u źródła problemu, jednak sposób ich użycia wyklucza niestety ich długotrwałe i precyzyjne działanie u źródła bólu. Równie skutecznie działają kremy, żele i maści, specjalnie dedykowane schorzeniom hemoroidalnym. Pamiętaj, że tego typu środki są tym skuteczniejsze, im wcześniej zaczniemy walkę z hemoroidami. Półpłynne medykamenty najlepiej aplikować z użyciem specjalnie opracowanych do tego zaawansowanych aplikatorów.

Nasiadówki – czyli średniowieczne metody na hemoroidy

Jeszcze jakiś czas temu do walki z hemoroidami zalecało się nasiadówki w gorącej wodzie z dodatkami ziół. Zioła co prawda mogą mieć właściwości łagodzące świąd, jednak gorąca woda nie ma dobrego wpływu przy schorzeniach hemoroidalnych. Poza doraźnym uczuciem ulgi, nasiadówki mogą nasilać problem hemoroidów, gdyż pod wpływem gorąca dochodzi do wypełnienia naczyń, guzków krwawniczych, a w efekcie zwiększenia dolegliwości i ilości krwawień. Nowoczesną metodą walki ze stanami zapalnymi hemoroidów jest wykorzystanie niskich temperatur, czyli tzw. krioterapii.

Krioterapia i Krioaplikator Hemorosan

Z pośród wyżej wymienionych metod radzenia sobie z hemoroidami najlepsze skutki przynosi krioterapia, której pozytywne właściwości można łączyć z wykorzystaniem innych mediów leczniczych. Jej wykorzystanie w procesie walki ze schorzeniami hemoroidalnymi możemy podzielić na dwa rodzaje:

  1. Zabieg ambulatoryjny, przeprowadzany przez lekarza specjalistę, polegający na zamrażaniu hemoroidów podtlenkiem azotu, lub parami ciekłego azotu, co prowadzi do jego martwicy.
  2. Krioterapia domowa, przeprowadzana z wykorzystaniem tzw. sztyftów krioterapeutycznych

 

W drugim wypadku, terapię przeprowadza się w domu, z wykorzystaniem  dedykowanego do tego celu Krioaplikatora. Jest to innowacyjne urządzenie, którego działanie polega na tym, że Aplikator schładza się w zamrażarce, a przed aplikacją dodatkowo smaruje maściami lub kremami wspomagającymi leczenie hemoroidów, które tężeją pod wpływem niskiej temperatury. Dzięki połączeniu działania naturalnej niskiej temperatury i mediów leczniczych obrzęk znika, ból staje się mniejszy i zmniejsza się uczucie świądu. Krioaplikator Hemorosan w przeciwieństwie do tradycyjnych leków jest również całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży i można go stosować również jako wyłączny nośnik naturalnej niskiej temperatury, np. z użyciem obojętnego lubrykantu.  Niestety to właśnie kobiety w ciąży bardzo często spotyka problem schorzeń hemoroidalnych, a pamiętajmy, że jest to szczególny okres zarówno dla matki, jak i dziecka, kiedy to nie jest wskazane stosowanie środków chemicznych.

Kategorie: poradnik zdrowia

Powiązane Posty

poradnik zdrowia

Jak się uchronić przed hemoroidami?

Hemoroidy to wstydliwy i bolesny problem. Nawet znajomi rzadko przyznają się między sobą, że mieli do czynienia z tą przykrą dolegliwością. To duży błąd. Rozpowszechnianie rzetelnych informacji o leczeniu hemoroidów może przynieść wielu osobom szybką Czytaj więcej…

poradnik zdrowia

Hemoroidy u kobiet w ciąży

Hemoroidy w ciąży to problem dotyczący wielu kobiet. Dlaczego to właśnie przyszłe mamy są najbardziej podatne na tę wstydliwą chorobę? Dlatego, iż maluszek w brzuchu sprawia, że naczynia krwionośne w okolicy miednicy są mocniej uciskane. Czytaj więcej…

poradnik zdrowia

Higiena intymna z Deumavan

Maść Deumavan Najbardziej intymne części ciała potrzebują szczególnej ochrony. Produkty do higieny intymnej Deumavan ® delikatnie i skutecznie pielęgnują delikatną skórę w okolicy narządów płciowych, by dać przyjemne uczucie czystości i właściwą kompletną ochronę. Naturalna pielęgnacja, która zapewnia dobre samopoczucie Mamy wysokie Czytaj więcej…

P T