W związku ze skalą zjawiska jakim jest choroba hemoroidów, wokół niej narosło wiele faktów i mitów, z którymi można spotkać się w Internecie. O ile wielu z nich można przyznać rację, to innym należy stanowczo i zdeterminowanie zaprzeczyć. Poniżej przedstawiamy wybrane fakty i mity.

A może Drogi Czytelniku sam masz wątpliwości? Napisz do nas, a my zrobimy wszystko, aby je rozwiać!

Żylaki odbytu i guzki krwawnicze to to samo co hemoroidy

FAKT Terminów: „hemoroidy”, „żylaki odbytu” oraz „guzki krwawnicze” można używać zamiennie, gdyż są to różne określenia dotyczące tej samej części naszego organizmu. Wystrzegać się natomiast należy utożsamiania pojęcia „hemoroidów” z „chorobą hemoroidalną”.

Nasiadówki skutecznie pomagają w stanach zapalnych hemoroidów

MIT Faktem jest, że przez lata praktykowano gorące nasiadówki jako formę walki ze stanami zapalnymi hemoroidów. Obecnie zdecydowanie odchodzi się od praktykowania tego typu średniowiecznych metod. Badania wykazały że leczenie zimnem (krioterapia), zawężającym naczynia krwionośne jest znacznie bardziej racjonalne, szybsze i skuteczniejsze.  Krioterapia skutecznie niweluje ból, usuwa opuchliznę, obrzęk, świąd i uczucie pieczenia, jak i wzmaga regenerację nabłonka i tamuje krwawienie. Krioterapię  z powodzeniem stosuje się również przy zabiegach chirurgicznych usuwania hemoroidów. Stosowanie Krioaplikatora Hemorosan jako nośnika naturalnej krioterapii jest łatwe, bezpieczne i wygodne w użyciu.

Hemoroidy w ciąży są częstym problemem

FAKT Główną przyczyną powstawania hemoroidów w ciąży jest trwale powiększająca się macica uciskająca naczynia krwionośne jamy brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Równie częstą przyczyną powstawania hemoroidów w ciąży są długotrwałe zaparcia, wynikające z działania hormonów ciążowych, które niezwykle skutecznie rozleniwiają jelita.

Hemoroidy w ciąży są niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne, a brak natychmiastowego leczenia powoduje przyspieszenie ich występowania oraz zintensyfikowanie skutków. Dlatego o hemoroidy w ciąży należy zadbać już po rozpoznaniu pierwszych objawów. Można spotkać się z opiniami, że kobiety uskarżające się na hemoroidy w ciąży mogą w ograniczonym zakresie stosować maści i czopki, które łagodzą przebieg schorzenia hemoroidalnego. Pamiętać jednak trzeba, że składniki stosowanych leków i nanoszonych specyfików dostają się do krwioobiegu kobiety, który jednocześnie jest krwioobiegiem płodu, co z kolei może być dla niego niebezpieczne! Dlatego też, szczególnie w okresie ciąży trzeba szukać naturalnych i nieinwazyjnych metod walki z dolegliwościami hemoroidów, jak np. stosowanie naturalnej krioterapii za pomocą Krioaplikatora Hemorosan połączonej z maścią propolisową aktywną, co najmniej 7%.

Wszyscy mamy hemoroidy

FAKT Guzki krwawnicze to element układu trawiennego każdego człowieka, które uszczelniają odbyt razem z mięśniami zwieracza, co pozwala nam kontrolować gazy oraz oddawanie stolca. Obecnie o chorobie hemoroidów w sposób potoczny mówi się „hemoroidy”, co nie jest terminem do końca poprawnym. W rzeczywistości choroba hemoroidalna oznacza, że występują stany zapalne wymagające leczenia.

Choroba hemoroidalna = stan zapalny

FAKT Poduszeczki (guzki krwawnicze) uszczelniające końcowy odcinek przewodu pokarmowego w skutek występującego stanu zapalnego powiększają się i mogą krwawić. Towarzyszy temu często bolesne i drażniące wypróżnianie się. Stan zapalny może występować zarówno wewnątrz odbytu, jak i w gorszym wypadku wychodzić poza odbyt (tzw. hemoroidy zewnętrzne).

Wiek ma wpływ na zwiększone zagrożenie chorobą hemoroidów

FAKT Oczywiście sam wiek nie gwarantuje jeszcze występowania stanów zapalnych hemoroidów. Schorzenie to może dotykać zarówno osoby młode, jak i starsze. Statystyki pokazują jednak, że wraz z wiekiem zwiększa się zagrożenie wystąpienia choroby hemoroidów. Szacuje się, że aż u połowy społeczeństwa po 50 roku życia występują stany zapalne hemoroidów. Pamiętać jednak należy, że poza wiekiem innymi czynnikami mającymi wpływ na występowanie stanów zapalnych są dieta, higiena, nadwaga, stresujący i siedzący tryb życia, czy nadużywanie alkoholu.

Hemoroidy są łatwo wyczuwalne

MIT W rzeczywistości zdrowe hemoroidy są praktycznie niewyczuwalne, a i w pierwszych fazach występowania stanów zapalnych mogą być bardzo trudne do znalezienia. Często właściwa reakcja na występujące stany zapalne bywa opóźniona. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka zdrowotna i regularne dbanie o utrzymanie wysokiej higieny odbytu. Zawsze zdecydowanie bardziej racjonalnym jest zapobieganie, niż późniejsze leczenie.

Występowaniu hemoroidów zawsze towarzyszy ból przy wypróżnianiu

MIT Hemoroidy ma każdy z nas, a zwykle o ich występowaniu mówi się dopiero kiedy zaczynamy mieć z nimi problemy w postaci występujących stanów zapalnych. Co ważne, zwłaszcza początkowo nie zawsze towarzyszy im ból. Często jako pierwsze objawy pojawiają się bezbolesne drobne guzki w okolicach odbytu oraz krew na stolcu lub papierze toaletowym. Ból może przyjść dopiero z czasem, ale nie warto czekać aż nadejdzie.

Siedzący tryb życia ma wpływ na zwiększone zagrożenie chorobą hemoroidów

FAKT Zwiększone zagrożenie chorobą hemoroidów występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia, jak pracownicy biurowi, kierowcy, urzędnicy, sprzedawców, itp.

Hemoroidy występują od siadania na zimnej powierzchni

MIT Przysłowiowe: „złapać wilka”? Siadanie na zimnym betonie, czy kamieniach może prowadzić do wychłodzenia organizmu, co z kolei, zwłaszcza u kobiet, może wiązać się z zapaleniem pęcherza moczowego. Siadanie na zimnym prowadzić może również do zakrzepicy żylaków odbytu, objawiającej się bólem lub świądem w okolicach odbytu. Brak jest danych potwierdzających występowanie stanów zapalnych hemoroidów na skutek działania niskiej temperatury. Z drugiej strony, istotnym faktem jest powszechne używanie niskiej temperatury, tzw. krioterapii jako metody leczenia stanów zapalnych hemoroidów.

Długie wizyty w toalecie pomagają w leczeniu hemoroidów

MIT Długotrwałe przesiadywanie w toalecie zwiększa zagrożenie występowania choroby hemoroidalnej i jest tak samo niepożądane we właściwej profilaktyce jak brak ruchu, brak odpowiedniej diety oraz wykonywanie siedzącej pracy bez cyklicznych przerw. Dlatego też szczególnie szkodliwym jest popularne przesiadywanie w toalecie z książką, czasopismami, telefonami, tabletami, itp.

Właściwa dieta niweluje zagrożenie wystąpienia stanów zapalnych hemoroidów

FAKT W rozważnej profilaktyce zdrowotnej szczególną wagę przywiązuje się do zachowania właściwej diety. Przeciążanie układu pokarmowego stanowi jeden z podstawowych czynników prowadzących do powstawania stanów zapalnych hemoroidów. Zaleca się unikanie: stosowania ostrych przypraw, nadużywania alkoholu, kawy, leków, antybiotyków, itp.. We właściwym odżywianiu ważnym jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców oraz dużej ilości błonnika, który skutecznie pomaga w prawidłowej pracy jelit. Właściwe procesy trawienne wspomaga regularne spożywanie takich produktów jak: siemię lniane ryflowane (bogate w kwasy omega 3), naturalne jogurty, czy magnezu o wysokich właściwościach przyswajania.

Osoby nie stroniące od leków, antybiotyków, alkoholu i innych używek oraz unikające ruchu, a zarazem nie spożywające odpowiedniej ilości warzyw i owoców w swojej diecie szczególnie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych.

Czy na hemoroidy leczenie domowymi sposobami jest skuteczne i zwalnia z wizyty u specjalisty

MIT Pamiętać trzeba, że każdy z nas ma inny organizm, a co za tym idzie, przebieg choroby i jej symptomów nie zawsze musi być taki sam jak u innych ludzi. Co do zasady w I i II stadium choroby jej objawom można przeciwdziałać samodzielnie. Zatem jak leczyć hemoroidy? Jeżeli po upływie siedmiu dni symptomy stanów zapalnych hemoroidów nie przechodzą, stanowczo zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą, który pomoże dobrać odpowiedni środek leczniczy, zwłaszcza że nieprawidłowo dostosowane leczenie hemoroidów do indywidualnego przypadku może bardziej zaszkodzić niż pomóc. W ramach postępowania zapobiegawczego powinno się dbać o utrzymanie wysokiej higieny odbytu oraz stosować racjonalną profilaktykę zdrowotną.

Czy leczenie hemoroidów można przeprowadzić całkowicie domowymi sposobami?

MIT Przebieg choroby u każdego człowieka może być inny. Pamiętać trzeba, że wyróżnia się cztery stadia choroby hemoroidalnej, jak i występowanie hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych. Dla własnego zdrowia i spokoju racjonalna jest cykliczna profilaktyka np. poprzez wykonywanie zabiegu kolonoskopii raz na trzy lata. W przypadku występowania objawów choroby hemoroidów zaleca się konsultację z lekarzem specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie hemoroidów i pomoże dobrać środki do walki z występującym stanem zapalnym. Domowymi sposobami zawsze należy przeciwdziałać objawom potencjalnego stanu zapalnego hemoroidów w I i II stadium poprzez właściwą dietę, higienę i racjonalną profilaktykę.

Wizyta u lekarza specjalisty zawsze wiąże się z operacją

MIT Leczenie operacyjne dotyczy zwykle zaawansowanej choroby hemoroidalnej i stosowane jest jako ostateczność. Dlatego tak ważnym jest nieodwlekanie wizyty u specjalisty oraz właściwa higiena i profilaktyka zdrowotna. Dopiero ostatnie zaawansowane stopnie choroby mogą wymagać operacji. Na wcześniejszym etapie walki ze stanami zapalnymi hemoroidów stosuje się leczenie farmakologiczne oraz zwracanie szczególnej uwagi na codzienną właściwą higienę, dietę i profilaktykę zdrowotną. W szpitalach w ramach leczenia choroby hemoroidów powszechnie stosowanych jest wiele rodzajów zabiegów medycznych, takich jak: fotokolagulacja (użycie promieni podczerwonych), skleroterapia (użycie roztworu fenolu bezpośrednio na hemoroidy), krioterapia (zamrażanie), czy tzw. zabieg Longo (wycięcie pasa błony śluzowej z hemoroidami, zatrzymanie dopływu krwi i zszycie błony śluzowej w znieczuleniu miejscowym). Zabiegi takie są ostatecznością, a właściwe i odpowiednio szybkie reagowanie pomaga ich zapobieganiu.

Choroba hemoroidów zawsze może nawrócić

FAKT Z uwagi na niezwykle trudne środowisko biologiczne charakteryzujące się wysoką wilgotnością, występowaniem bakterii i zarazków, nie jest łatwym 100% wyeliminowanie zjawiska występowania choroby hemoroidalnej. Dlatego też, trzeba liczyć się z faktem, że nawet zabiegi chirurgiczne nie dają pewności braku nawrotu choroby.

P T