Magnez

Magnez jest pierwiastkiem chemicznym potrzebnym organizmowi do tego, by procesy życiowe przebiegały prawidłowo. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich żyjących komórek.

Funkcje magnezu:

 • aktywizuje ponad 300 enzymów
 • jest czynnikiem wzrostu, posiada właściwości strukturotwórcze, bierze udział w konstrukcji błon komórkowych i innych elementów tkanek
 • ma znaczenie w regulacji ciśnienia krwi
 • decyduje o wydolności naszych układów : kostnego, nerwowego, trawiennego, krążenia
 • zwalcza miażdżycę
 • zwalcza procesy starzenia się
 • wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i jego podatność na powstanie nowotworów
 • odgrywa dużą rolę w syntezie kwasów tłuszczowych np. otyłość może być skutkiem niedoboru magnezu
 • działa stabilizująco na układ nerwowy, odpręża, uspokaja
 • dzięki niemu nasz mózg może pracować wydajniej
 • wykazuje działanie rozkurczające mięśnie
 • znosi arytmię serca
 • zmniejsza ciśnienie krwi
 • przeciwdziała nadkrzepliwości krwi i tworzeniu się kamieni nerkowych

Magnez spożywamy w codziennej diecie. Na ogół przyjmuje się, że przyswajanie magnezu z przeciętnej diety wynosi około 50%. Nowe badania dowodzą, że niedobory magnezu występują znacznie częściej niż dotychczas sądzono. Na zmniejszenie wchłaniania magnezu ma spożywanie tłuszczu oraz cukrów ( w tym glukozy), a także metale ciężkie.

Na zawartość magnezu w produktach mają wpływ stosowane zabiegi technologiczne na przykład obieranie czy gotowanie. Z powodu spożywania coraz bardziej przetworzonej żywności, zawierającej mniejsze ilości magnezu spożycie tego składnika z diety obniża się.

Niedobór powodują też kuracje odchudzające, długotrwałe zażywanie leków, przedłużające się sytuacje stresowe, stosowanie używek, zła atmosfera w domu i pracy.

Objawy niedoboru magnezu

Objawami niedoborów magnezu są skurcze mięśni łydek, drżenie powiek, bolesne miesiączki, problemy z zaśnięciem, migrena, apatia, brak koncentracji i trudności zapamiętywania.
Na niedobory magnezu szczególnie podatne są dzieci, młodzież, sportowcy, ludzie starsi.

Suplementacja magnezu

Nastolatki w szczególności powinny przyjmować magnez w okresie intensywnej nauki takiej jak zakończenie roku, egzaminy czy sprawdziany.

Jak już wspominano magnez należy do pierwiastków słabo przyswajalnych, z pokarmów wchłania się go zaledwie od 15-50 procent.

Na rynku mamy wiele preparatów z magnezem. Trzeba jednak wiedzieć jak ich używać i w jakiej ilości dziennego suplementowania. W szczególności należy przestrzec przed stosowanym dość często przez lekarzy zabiegu uzupełniania w pierwszej kolejności niedoborów wapnia w organizmie przed uzupełnieniem niedoborów magnezu. Takie postępowanie może doprowadzić do osadzania się w nerkach kamienie wapniowych.

Przyjmuje się, że suplementacja jest szczególnie wskazana w okresie zimowym to jest w miesiącach grudzień – kwiecień.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

poradnik zdrowia

Hemoroidy. Objawy i leczenie

Chociaż „hemoroidy”, to potoczna nazwa choroby i schorzeń hemoroidalnych, to w rzeczywistości ma je każdy z nas. Więcej o schorzeniach, budowie odbytu i przyczynach powstawania dowiesz się tutaj. W uproszczeniu, są to uwypuklenia wewnętrznej błony Read more…

poradnik zdrowia

Krwawienie z odbytu. Czy to hemoroidy?

Krwawienie z odbytu to problem, który przytrafia się wielu osobom. Ponieważ jednak chodzi o intymną część ciała, część osób wstydzi się o nim rozmawiać, a tym bardziej wybrać się do apteki po skuteczny środek leczniczy Read more…

poradnik zdrowia

Jak się uchronić przed hemoroidami?

Hemoroidy to wstydliwy i bolesny problem. Nawet znajomi rzadko przyznają się między sobą, że mieli do czynienia z tą przykrą dolegliwością. To duży błąd. Rozpowszechnianie rzetelnych informacji o leczeniu hemoroidów może przynieść wielu osobom szybką Read more…

P T