Co to jest propolis?

Propolis jest aktywną, żywiczną substancją pochodzenia naturalnego, wykorzystywaną przez pszczoły do ochrony  biologicznej w  budowie struktur wewnętrznych i uszczelniania ul. Populacje pszczół ze swej natury żyją i funkcjonują na niezwykle małej powierzchni, co oznacza możliwość szybkiego roznoszenia się chorób, a przez to potencjalne  zagrożenie w wymieraniu całych rojów, które żyjąc w gromadach o liczebności nawet 40.000 pszczół. Propolis stanowi niezwykle silne, naturalne i skuteczne zabezpieczenie w walce z bakteriami,  gram  ujemny  i  gram  dodatni  – zakażeniami  pleśnią ,  grzybicą i innymi mikroorganizmami.

Mało   kto  wie, iż właściwości  bakteriobójcze propolisu jako  substancji  aktywnej  jest  ograniczona  w   czasie   do   18 miesięcy. Po tym czasie, z każdym dniem  zmniejsza  on  swoja naturalną aktywność.  Nie należy więc spodziewać  się  jego  aktywności   biologicznej   po upływie  18   miesięcy.

Najważniejsze   jest,  aby   użyty   w   produkcji  kremów   i   maści  propolis  był  pozyskany  ze  świeżych  pszczelich  zbiorów.  W praktyce najczęściej  stosowany   jest    7%  procentowy koncentrat propolisowy. Obecnie nie ma skuteczniejszego szeroko-widmowego  produktu do walki z infekcjami, niż wytworzony przez naturę i wypracowany przez tysiące lat ewolucji aktywny propolis. Laboratoryjnie i w praktyce stwierdzono, że propolis jest najbardziej zaawansowanym naturalnym wytworem o niespotykanie szerokim spectrum działania,  często skuteczniejszym niż antybiotyki chemicznego pochodzenia. Obecnie farmaceuci  nie wstydzą  się przyznać, że uczymy się od pszczół i bierzemy od nich  to co najlepsze, czyli naturalny produkt  który   lecząc   nie  szkodzi.

W  Europie  zauważalny jest wyraźny  nawrót   do  stosowania  terapii mniej  inwazyjnych,  a  równie   skutecznych i opartych  na  sprawdzonych produktach  pochodzenia  roślinnego  czy  też produktach pszczelich .

Propolis powstaje w wyniku zbierania przez pszczoły żywicznych substancji z pączków niektórych drzew, które zabierane są do ula. W badaniach laboratoryjnych wykryto aż kilkaset różnorodnych związków chemicznych, przy czym wszystkie są pochodzenia naturalnego. Są to m. in. kwasy aromatyczne, flawonoidy, estry, kwasy tłuszczowe, mikroelementy, terpeny, aldehydy i inne.

Jak działa propolis?

Działanie propolisu jest wypadkową naturalnego połączenia i działania naturalnych związków chemicznych w nim zawartych. Z uwagi na ich ogromną ilość, znakomicie sprawdza się w wielu aspektach naszego codziennego życia.

Propolis ma silne działanie przeciwdrobnoustrojowe, bakteriobójcze, grzybobójcze oraz niszczenia wirusów i pierwotniaków. Znakomicie sprawdza się w leczeniu wrzodów, ran, hemoroidów oraz w regeneracji  tkanek.

Krótko mówiąc, stosowanie propolisu to  praca setek tysięcy pracowitych pszczół dbających o swoje i Twoje zdrowie. Doskonale sprawdza się w codziennej profilaktyce, jak i walce z chorobami układu oddechowego, pokarmowego chorób skóry.

Aktywna maść propolisowa i jej stosowanie

Dzięki formie maści możliwe jest natychmiastowe i niezwykle praktyczne stosowanie propolisu. Z uwagi na bardzo bogaty naturalny skład chemiczny nie dodaje się do niej sztucznych składników. Stosowanie maści zalecane jest w leczeniu oparzeń, odmrożenia, skaleczeń, ran, odleżyn, wrzodów, hemoroidów. Na chore miejsca nakłada się cienką warstwę maści propolisowej dwa-trzy razy dziennie.

Test uczuleniowy

Z uwagi na  szeroki skład  propolisu  pochodzenia naturalnego nie da się wykluczyć u niektórych osób rzadko występującego uczulenia na  jego  składniki aktywne. Przed zastosowaniem w leczeniu ran lub chorób koniecznym jest wykonanie prostego testu uczuleniowego. Na zagięcie łokciowe należy nanieść i rozsmarować niewielką ilość maści. Jeżeli w ciągu doby wystąpią jakiekolwiek niepożądane skutki, np. obrzęk, świąd, zaczerwienienie, lub inne objawy, należy zaniechać stosowania aktywnej maści propolisowej oraz poinformować o tym lekarza.

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powiązane Posty

poradnik zdrowia

Hemoroidy. Objawy i leczenie

Chociaż „hemoroidy”, to potoczna nazwa choroby i schorzeń hemoroidalnych, to w rzeczywistości ma je każdy z nas. Więcej o schorzeniach, budowie odbytu i przyczynach powstawania dowiesz się tutaj. W uproszczeniu, są to uwypuklenia wewnętrznej błony Read more…

poradnik zdrowia

Krwawienie z odbytu. Czy to hemoroidy?

Krwawienie z odbytu to problem, który przytrafia się wielu osobom. Ponieważ jednak chodzi o intymną część ciała, część osób wstydzi się o nim rozmawiać, a tym bardziej wybrać się do apteki po skuteczny środek leczniczy Read more…

poradnik zdrowia

Jak się uchronić przed hemoroidami?

Hemoroidy to wstydliwy i bolesny problem. Nawet znajomi rzadko przyznają się między sobą, że mieli do czynienia z tą przykrą dolegliwością. To duży błąd. Rozpowszechnianie rzetelnych informacji o leczeniu hemoroidów może przynieść wielu osobom szybką Read more…

P T