Jak jest zbudowany końcowy odcinek przewodu pokarmowego ?

Hemoroidy są częścią ciała pełniącą ważną funkcję w utrzymywaniu szczelności odbytu. Hemoroidy to uwypuklenia wewnętrznej błony śluzowej odbytu stanowiące sploty naczyń krwionośnych tętniczo–żylnych. Rozciągnięcia i zmniejszenie napięcia błony śluzowej pokrywającej hemoroidy sprawia, iż krew znajdująca się w połączeniach tętniczo–żylnych ulega zastojowi. Zalegająca krew powoduje powiększenie hemoroidów. Czasami tak duże, iż wypadają one na zewnątrz odbytu i krwawią.

koncowy odcinek przewodu pokarmowego Schorzenia hemoroidalne

Co to jest choroba hemoroidów odbytu?

O chorobie hemoroidów odbytu mówimy wtedy, gdy dochodzi do zatrzymania krwi w splocie naczyń pomiędzy kanałem odbytu a odbytnicą. Nabrzmiałe od nadmiaru krwi żyły tworzą guzki krwawnicze (wypukłości – potocznie nazywane hemoroidami) w błonie śluzowej wyścielającej odbyt.

Hemoroidy odbytu powstają poprzez poszerzenia się żył odbytniczych, a objawom tym często towarzyszy krwawienie. Zamiennie z pojęciem choroby hemoroidów odbytu stosuje się terminy: żylaki odbytu oraz guzki krwawnicze.

etapy rozwoju choroby hemoroidalnej Schorzenia hemoroidalne

Przyczyny hemoroidów

Żylaki odbytu zwykle powstają wskutek utrudnionego przepływu krwi w żyłach końcowego odcinka przewodu pokarmowego, którego naturalną konsekwencją jest wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, uwypuklającego ściany żył. Przyczyny hemoroidów mają wiele źródeł.

Jedną z przyczyn hemoroidów często jest niewłaściwa dieta. Przede wszystkim spożywanie zbyt małej ilość błonnika oraz przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, ale także stosowanie ostrych przypraw, nadmierne spożywanie alkoholu oraz innych używek. Niewłaściwa dieta może prowadzić w konsekwencji do zaburzeń czynności jelit np. częstych zaparć lub biegunek.

Często z powodu hemoroidów cierpią osoby pracujące w pozycji stojącej i siedzącej (zawodowi kierowcy, urzędnicy, ekspedientki, pracownicy biurowi). Przy długotrwałym przebywaniu w pozycji siedzącej dochodzi do zastoju krwi w miednicy małej.

Na chorobę hemoroidalną cierpią często osoby starsze. W ich przypadku przyczyny hemoroidów powiązane są ze zmniejszeniem napięcia mięśniowego.

Hemoroidy powstają również u osób uprawiających seks analny, który jest niezwykle inwazyjny dla odbytu.

Jakie jeszcze mają hemoroidy przyczyny, czy są zależne tylko od stylu życia jaki prowadzimy? Otóż nie, istnieją także genetyczne przyczyny hemoroidów, związane z nieprawidłowościami w budowie ścian żył.

Hemoroidy jako choroba cywilizacyjna

Szacuje się, że z powodu dolegliwości hemoroidów cierpi ok. 35% populacji w Europie i USA oraz stale obserwowany jest dynamiczny wzrost przypadków zachorowań na raka jelita grubego. Przyjmuje się, że w Polsce na przypadłość tę cierpi aż 50% osób po 50 roku życia, oraz ok. 33% po 30 roku życia

W samej Europie corocznie wykrywa się 400 000 przypadków raka jelita grubego i zwieracza.

Jest  to spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak: coraz  gorszą  jakością wody,  wszechobecnymi w żywności konserwantami  i innymi środkami chemicznymi, nadużywaniem antybiotyków i  alkoholu, brakiem właściwej higieny oraz profilaktyki. Brak  dbałości o  odtworzenie flory   bakteryjnej  czyni   pustoszenie w jelitach  i  często prowadzi  do  uszkodzenia  ich ścianek.

Hemoroidy objawy

Najczęstszymi objawami hemoroidów są:

  • pojawienie się intensywnie-czerwonej krwi na stolcu lub na papierze toaletowym
  • ból oraz świąd w okolicy odbytu, które zwykle występują bezpośrednio po wypróżnieniu obecność guzków w okolicy odbytu
  • śluzowy wysięk z odbytu oraz nieprzyjemne uczucie niepełnego wypróżnienia.
  • obrzęk odbytu

Jeżeli występuje u Ciebie któryś z objawów hemoroidów, należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty i zastosować odpowiednią kurację. Leczenie hemoroidów objawy powinno łagodzić przez możliwie najdłuższy okres czasu, i przede wszystkim niwelować je.

Hemoroidy w ciąży

Główną przyczyną powstawania hemoroidów w czasie ciąży jest trwale powiększająca się macica uciskająca naczynia krwionośne jamy brzusznej, co utrudnia odpływ krwi z żył miednicy i nóg. Równie częstą przyczyną powstawania żylaków odbytu w ciąży są długotrwałe zaparcia, wynikające z działania hormonów ciążowych, które rozleniwiają jelita. Niezwykle istotne jest dbanie w czasie ciąży o właściwą dietę, zwłaszcza bogatą w błonnik, spożywanie codziennie rozgniecionego siemienia lnianego z zawartością kwasów omega 3 oraz zapewnienie proporcjonalnej do możliwości aktywności ruchowej.

Są to porady i informacje zwykle udzielane przez lekarzy ginekologów w przypadku stwierdzenia podejrzenia lub występowania hemoroidów u kobiety w ciąży. Hemoroidy są niezwykle uciążliwe, nieprzyjemne, a brak natychmiastowego leczenia powoduje przyspieszenie ich występowania oraz zintensyfikowanie skutków. Można spotkać się z opiniami, że kobiety w ciąży mogą w ograniczonym zakresie stosować maści i czopki, które łagodzą przebieg schorzenia hemoroidalnego. Pamiętać jednak trzeba, że składniki stosowanych leków i nanoszonych specyfików dostają się do krwioobiegu kobiety, który jednocześnie jest krwioobiegiem płodu, co z kolei może być dla niego niebezpieczne! Dlatego też, szczególnie w okresie ciąży trzeba szukać naturalnych metod walki z dolegliwościami hemoroidów, np. stosując maść z propolisu aktywnego lub maść z zawartością kory dębu.

P T