Parę słów o witaminie C

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy, to związek, którego właściwości od dawna są wykorzystywane w medycynie. Witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ bierze udział w wielu różnych procesach, które w nim zachodzą.

Większość z nas wie, że witaminy regulują działanie prawie wszystkich enzymów w organizmie. Bez nich nie byłby możliwy prawidłowy rozwój oraz sprawny metabolizm ustroju. Zapotrzebowanie na witaminy zależy od wieku, płci, stanu fizjologicznego (np. ciąży lub laktacji) oraz aktywności fizycznej.

Witamina C pośredniczy również w procesie tworzenia kolagenu – najważniejszego białka, które tworzy pod nabłonkiem dodatkową warstwę utrudniającą przedostanie się wirusów do organizmu.
Poprzez współtworzenie kolagenu przyczynia się również do:

 • poprawienia zdolności wysiłkowych
 • zmniejszenia ryzyka schorzeń aparatu ruchu
 • zmniejszenia narażenia układu krążenia
 • poprawienia sprawności narządu wzroku, a także
 • opóźnienia procesu starzenia się organizmu.

Najbogatszym źródłem tej witaminy są :

 • owoce róży
 • papryka
 • pomidory
 • brokuły
 • cytrusy
 • natka pietruszki.

Należy pamiętać, że witamina C jest bardzo wrażliwa na światło i temperaturę, dlatego wymienione owoce i warzywa najlepiej spożywać na surowo.

Niedobór witaminy C

Brak odpowiedniej ilości witaminy powoduje powstawanie swoistych zespołów chorobowych zwanych awitaminozami.U Polaków najczęściej dochodzi do niedoborów witaminy C. Jej niewielkie braki powodują osłabienie organizmu, podatność na infekcje oraz mniejszą wydolność fizyczną, a także szybsze starzenie się skóry.

Niedobór lub suplementacja Witaminy C ma wpływ na przebieg infekcji i przeziębień w naszych organizmach.
Zaobserwowano skrócenie czasu trwania przeziębienia o 8 procent u dorosłych i o 13,5 procent u dzieci przyjmujących witaminę C.

Osoby przyjmujące profilaktycznie witaminę C miały łagodniejsze dolegliwości ze strony układu oddechowego i rzadziej chorowały.

Z analizy badań wynika również jednoznacznie, że trzeba stale dbać o odpowiedni poziom tej witaminy w organizmie. Nie spełni ona roli ochronnej, jeśli przypomnimy sobie o niej dopiero wtedy, gdy infekcja rozwinie się już w naszym organizmie.

Z badań wynika też, że przyjmowanie Witaminy C może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu.
Nieprawidłowa dieta, uboga w produkty bogate w Witaminę C, jest przyczyną powstawania wolnych rodników.
W wyniku ich destrukcyjnego działania mogą powstawać w organizmie różnego typu stany patologiczne :

 • artretyzm
 • choroba wieńcowa
 • miażdżyca
 • choroba Alzheimera
 • cukrzyca
 • nowotwory.

Może również nastąpić przedwczesne starzenie się całego organizmu. Kwas askorbinowy – o ile jest go pod dostatkiem – jest silnym antyoksydantem. Oczyszcza komórki z wolnych rodników.
Jest jedynym związkiem, który neutralizuje je w ogromnych ilościach.

Suplementacja witaminy C

Uzupełnienie diety o odpowiednie dawki witaminy C zapewni ochronę stawom i ich prawidłowe „odżywienie”.
Kolagen wytwarzany przy współudziale witaminy C znajduje się w chrząstkach stawowych; jest ich najważniejszym składnikiem. Decyduje o wytrzymałości i odporności chrząstki, która stawom zapewnia elastyczność i amortyzację.

Kwas askorbinowy uczestniczy także w wytwarzaniu krwinek czerwonych.
Te prozdrowotne i profilaktyczne zalety witaminy C można by wymieniać bez końca.
Dlatego jej uzupełnianie przez codzienną dietę i suplementowanie jest takie ważne.

 

Powiązane Posty

poradnik zdrowia

Hemoroidy. Objawy i leczenie

Chociaż „hemoroidy”, to potoczna nazwa choroby i schorzeń hemoroidalnych, to w rzeczywistości ma je każdy z nas. Więcej o schorzeniach, budowie odbytu i przyczynach powstawania dowiesz się tutaj. W uproszczeniu, są to uwypuklenia wewnętrznej błony Read more…

poradnik zdrowia

Krwawienie z odbytu. Czy to hemoroidy?

Krwawienie z odbytu to problem, który przytrafia się wielu osobom. Ponieważ jednak chodzi o intymną część ciała, część osób wstydzi się o nim rozmawiać, a tym bardziej wybrać się do apteki po skuteczny środek leczniczy Read more…

poradnik zdrowia

Jak się uchronić przed hemoroidami?

Hemoroidy to wstydliwy i bolesny problem. Nawet znajomi rzadko przyznają się między sobą, że mieli do czynienia z tą przykrą dolegliwością. To duży błąd. Rozpowszechnianie rzetelnych informacji o leczeniu hemoroidów może przynieść wielu osobom szybką Read more…

P T